06/03/2021 - 18:11

Sosyal Medyada Paylaş

Elektrikli Ve Hibrid Otomobiller

Elektrikli Ve Hibrid Otomobiller 

Alternatif Yakıtlı Araç (AFV) Nedir?

Yalnızca geleneksel bir benzinli veya dizel motor kullanmayan herhangi bir araba bu şemsiye terimlerin kapsamına girer.

Elektrikli Araç (EV) Nedir?

Bu terim, yalnızca elektrikle çalışan ve bu nedenle egzoz emisyonu üretmeyen otomobiller için kullanılır; bunun en iyi örneği, 2019 Yılın Elektrikli Otomobili Kia e-Niro'dur. Akülü elektrikli araçlar (BEV'ler) olarak da bilinen benzinli veya dizel motor yerine, arabayı prize takarak şarj ettiğiniz, akülerle çalışan bir elektrik motoruna sahiptirler.

Hibrid Nedir?

Bir hibrid otomobil, geleneksel benzinli veya dizel motoru, elektrik motoru veya bataryalarla birleştirir. Tamamen elektrikli arabalar kadar "yeşil" olmasa da, hibridler genellikle daha az yakıt tüketir ve geleneksel olarak çalıştırılan arabalara göre daha az CO2 üretir.

En yaygın tür, bazen kendi kendine şarj olan hibrid olarak bilinen paralel hibrid'dir ve Toyota Prius gibi araçlarda bulunur. Motor ana güç kaynağıdır, ancak tekerleklere üç farklı şekilde güç sağlanabilir.Ya doğrudan motorla, tek başına elektrik motoruyla ya da her ikisinin birlikte çalışmasıyla. Bu melezleri asla şarj etmenize gerek yok. Çoğu, düşük hızlarda yalnızca birkaç mil elektrik gücüyle çalışabilir.

Dur kalk şehir içi sürüş için gerçekten ekonomiktirler, en çok elektrik motoru kullanılır ve rejeneratif frenleme, frenleri her yavaşladığınızda veya kullandığınızda pilleri güçlendirir.

 Yakıt ekonomisi şehir dışına çıkma eğilimindedir, çünkü piller otomobili ağırlaştırır ve elektrik motoru kısa süre sonra yüksek hızlarda ve sert hızlanma altında şarjı biter.

Plug-In Hibrid Elektrikli Araç (PHEV) Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür bir hibrid, hareket halindeyken şarj edilmesinin yanı sıra pillerini şarj etmek için bir elektrik prizine takılabilir. Şimdiye kadarki en popüler olanlardan biri Mitsubishi Outlander PHEV'dir.

Geleneksel bir motora sahip olmasına rağmen, aynı zamanda paralel bir hibridden daha büyük pillere sahiptir ve yalnızca 30 mil ve bazı durumlarda en az 70 mil  saat elektrik gücüyle daha uzun mesafeler ve çok daha yüksek hızlarda gidebilir.

Geleneksel bir motora sahip olmasına rağmen, aynı zamanda paralel bir hibridden daha büyük pillere sahiptir ve yalnızca 30 mil ve bazı durumlarda en az 70 mil  saat elektrik gücüyle daha uzun mesafeler ve çok daha yüksek hızlarda gidebilir.

Elektrikli bir arabadan daha uzun menzile sahiptir; Bataryayı tüketmeyen kısa, şehir içi yolculuklar için kullanımı ucuz

Aküler ağırlık katar ve aküler bittikten sonra otobanda yakıt ekonomisini zayıflatır; pilleri daha uzun menzile sahip olan saf bir ev'den daha sık şarj etmeniz gerekir; paralel hibritlerin aksine, uygun şekilde şarj edilmesi için fişe takılması gerekir.

Menzil Genişletici Nedir?

Bu arabalar elektrikle çalışır ancak pilleri yeniden şarj etmek ve otomobilin menzilini genişletmek veya elektrik üretmek için kullanılan küçük bir benzinli veya dizel motora sahiptir; asla tekerleklere güç sağlamaz. BMW i3 REX gibi menzil genişleticilerin amacı (ayrıca tamamen elektrikli bir versiyonu da vardır), piller bittikten sonra ekstra 70 ila 100 mil menzil sağlamak ve şarjlar arasında ekstra esneklik sağlamaktır.

Hidrojen Yakıt Hücreli Araç Nedir?

Bu arabalar, elektrik üretmek için bir yakıt hücresinde hidrojeni oksijenle karıştırır. Pahalı oldukları ve Birleşik Krallık'ta 20'den az halka açık hidrojen yakıt ikmal istasyonu olduğu için satın alabileceğiniz birkaç araçtan biri olan Toyota Mirai' dir.

Hidrojenle çalışan arabaların dolması beş dakikadan daha kısa sürer, pilli elektrikli arabalardan daha geniş bir menzile sahiptir ve yalnızca egzozlarından su çıkarır.

Bu nedenle, bazı insanlar tarafından emisyonsuz sürüş için en iyi uzun vadeli çözüm olarak görülürler. Bununla birlikte, hidrojeni üretmek ve taşımak için kullanılan işlemler, şu anda geleneksel elektrikli arabalardan genel olarak daha az ec0 dostu olmasını sağlıyor.

Hızlı yakıt ikmali süresi; Doldurma aralıkları benzinli veya dizel bir arabanınkine çok daha yakındır.

 

 

 

 

0 0
Yaşlandığımı Nasıl Anlarım ?

Yaşlandığımı Nasıl Anlarım ?

Yaşlanmanın alamatlerini sayarken kendimce bir takım ölçülerim var.