09/03/2021 - 00:27

Sosyal Medyada Paylaş

İlişkinizi Daha İyi Hale Getirmenin Şaşırtıcı 5 Yolu

İlişkinizi Daha İyi Hale Getirmenin Şaşırtıcı 5 Yolu

İster bir süredir biriyle birlikte olun, ister şu anda bir partnerle yaşıyor olun veya uzun süredir evli bir çiftin parçası olun, sahip olduğunuz ilişkiyi daha iyi hale getirmenin yollarını arıyor olabilirsiniz.

Günlük sorumluluklar ve yıpranmış sinirlerle, ortak sorunlarla uğraşmanın neden listenizin en altına düştüğü anlaşılabilir bir durumdur. Sadece hayatın tüm sorumluluklarına ayak uydurmak iş, çocuklar, komşular, aile ve arkadaşlar vergilendiriyor ve çoğumuz tamamen yorgun oluyoruz. Özellikle zor zamanlarda, duraksayan ilişkinizden ve yakınlık sorunlarından kaçınmak daha kolaydır.

Elbette ilişkileri geliştirmek için işe yarayan birkaç denenmiş ve doğrulanmış yöntem vardır: iyi bir dinleyici olun, birlikte zaman geçirin, kaliteli bir cinsel yaşamın tadını çıkarın ve bu sinir bozucu işleri paylaşın.

Bu işaretçiler ilişki uzmanları tarafından etkili olduğu kanıtlanmış olsa da, işte sizi şaşırtabilecek ilişkinizi bağlayıp geliştirmenin yedi beklenmedik yolu.

Ayrı Zaman Harcayın

İlişkinizi iyileştirmenin bir yolu olarak mantığa aykırı geliyor, ancak eşinizden bir ara verin. Bir ilişki dışında herkesin kendi alanına ve kaliteli zamana ihtiyacı vardır. Flört ve evlilik danışmanları size o nefes alma odasını hak ettiğinizi hatırlatıyor.

Bireyler, kişisel gelişim için ve bir ilişkinin sınırları içinde bağımsızlığı sürdürmek için kendi başlarına zamana ihtiyaç duyar. Bireyler gelişirken, ilişkinin kendisi fayda sağlar. Aslında, başarılı evliliklerin anahtarıdır.

Bu ister okumak, ister parkta yürüyüşe çıkmak demek olsun, yapın. Ya da belki bir arkadaşınızla bir antrenmana katılmak istersiniz. Çiftler COVID-19 nedeniyle evde birlikte daha fazla zaman geçiriyor olabileceğinden, bu şu anda özellikle önemlidir.

Sonuç, partnerinizin rahatsız edici alışkanlıkları tarafından daha az tetiklenecek, daha sabırlı olduğunuzu fark edecek ve kendinizi yenilenmiş hissedeceksiniz.

Daha sağlıklı bir ilişki için aynı anda yatağa gidin. Durum ne olursa olsun, yatma saatlerinizi senkronize edin.

Sertifikalı bir uyku bilimi koçu olan Chris Brantner'a göre, çiftlerin% 75'i birlikte yatmıyor ve bu da olumsuz etkilere sahip. Uyumsuz uyku düzenine sahip olanlar, birlikte yatağa gidenlere göre daha fazla çatışma, daha az konuşma ve daha az seks yaptıklarını bildiriyor.

Araştırmalar, Çiftlerin Ekran Süresinden Etkilendiğini Gösteriyor

Yakın tarihli bir Pew Research makalesi, insanların iş ortaklarının mobil cihazlarda geçirdikleri zamandan rahatsız olduğunu ortaya koyuyor:

Evli, birlikte yaşayan veya ciddi bir ilişki içinde olan kişilerin % 51'i, partnerlerinin kendileriyle konuşmaya çalışırken cep telefonlarından rahatsız olduğunu söylüyor.

10 kişiden 4'ü, en azından bazen partnerinin cep telefonu kullanım sıklığından rahatsız oluyor.

Savunmasız Olun

Bazen savunmasız olmak için derine inmeniz gerekir. LCSW ve Shamerecovery'nin yaratıcısı Meredith Resnick, "Çiftler bunu şaşırtıcı bulabilir, ancak her biri kendi kör noktalarını merak ederse, onları keşfederse ve bu güvenlik açığını paylaşacak kadar cesursa, daha derin bir samimiyet yaratmaya yardımcı olabilir," diyor.

Resnick, Kör nokta ille de bir hata veya zayıflık anlamına gelmez, daha çok kişinin kendisi veya bir ilişkinin nasıl işlemesi gerektiği veya sevginin nasıl ifade edildiği hakkında derin bir inanç anlamına gelir. İnanç o kadar derin ki, ona sahip olduğumuzun farkında bile değiliz.

Bunu bir partnerle paylaşmak, bu kalıbı değiştirmenin ilk adımı olabilir. Bu, utanç yaratan değil, güven oluşturan sevgi dolu bir süreç olmalıdır.

Yeni Deneyimler Yaratın

Her cumartesi akşamı en sevdiğiniz pizzayı yemek ve hayatınıza ritüelleri dahil etmek ilişkileri güçlendirse de, can sıkıntısı içeri girer. Rutininizi tahmin edilemeyen randevu geceleri ve eğlenceli anlarla zenginleştirin.

Kaya tırmanışı veya yeni bir dil öğrenmek gibi maceralı randevular şimdi söz konusu değilse, beklenmedik bir şey yapabilir misin? Belki ilişkinize heyecan katmanın başka yollarını bulabilirsiniz. 

Sistembilimciler Şunlara Odaklanmayı Söylüyor

Yenilik

Çeşitlilik

Sürpriz

Uzun vadeli ilişkileri canlandırmakla ilgili, yazar yeni aktiviteler denemenizi veya zorlu bir görevi birlikte yapmanızı öneriyor. Araştırmalar, haftalarca süren ilginç buluşmalardan sonra, katılımcıların aşklarını yeniden canlandırdıklarını ve çiftlerin kendilerini daha yakın hissettiğini gösteriyor.

Olumlu Yönlere Odaklanın

Sağlıklı ve mutlu evlilikler, zengin bir pozitif iklim sunar. 

Bu nedenle, tartışmalarınızda argümanlarınız ve anlaşmazlıklarınız dahil olmak üzere beş kat daha fazla olumlu ifade sunmaya çalışın. 

Yukarıdaki bu şaşırtıcı ama etkili teknikler, ilişkinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Çiftleri bir arada tutan şeyin kişilik veya uyumluluk olduğunu gösteriyor. Bir çiftin birbirleriyle nasıl konuştukları, birbirleriyle nasıl anlaştıkları önemlidir.

0 0
Yaşlandığımı Nasıl Anlarım ?

Yaşlandığımı Nasıl Anlarım ?

Yaşlanmanın alamatlerini sayarken kendimce bir takım ölçülerim var.