04/03/2021 - 16:02

Sosyal Medyada Paylaş

İşte Farklı Egzama Türlerini Öğrenmenin Hızlı Bir Yolu

Egzamanın birçok nedeni vardır, en yaygın olanı tahriş edici nesnelerle uzun süreli temastır. Tahriş kimyasallardan ve hatta kaşınmaya ve yanmaya neden olan kuru ciltten kaynaklanıyor olabilir. Yiyecekler, deterjanlar, parfüm, güneş gibi cildi tahriş edebilecek herhangi bir şeyin ve semptomların alevlenmesine neden olabilecek diğer herhangi bir şeyin sonucu olabilir.

Genellikle birbiriyle karıştırılan üç ana egzama türü vardır. Doğru şekilde tedavi edilmedikleri sürece doğru teşhis etmek zor olabilir. Sahip oldukları deri döküntüsünün sandıkları egzama olduğunu düşünen birçok hasta vardır. Ayrıca egzamayı ilaçlarla tedavi edebilirler ve sonra geçer, ancak tedavi edecek başka bir şeyleri olabilir.

Ciltte tahriş edici maddeler içeren alerjiler egzama ile uğraşırken en büyük problemdir. Bu problemler tedavi edilmeden bırakıldığında, cildin iltihaplanmasına neden olabilir ve bu da semptomların geri gelmesine neden olur.

İlk Egzama Türü Atopik Dermatit 

Bu egzama biçimine sahip kişilerde, yiyeceklere, koruyuculara, saç ürünlerine, parfümlere, alkole ve güneş kremine karşı çok sayıda reaksiyonun yanı sıra genellikle hafif bir egzama biçimi vardır. Alerjik reaksiyona neden olabilecek şeyler çoktur ve  bu her insan için farklıdır. Başkasının neye alerjisi olduğuna tepki gösteremeyen bazı insanlar varken, herhangi bir maddeden tepki alabilen başka insanlar da vardır.

Atopik Dermatiti olan kişilerin toz akarlarına, ev tozu akarlarına, parfümlere, ölü deri hücrelerine ve koruyucu maddelere duyarlı olma olasılığı daha yüksektir. Bu tip egzama genellikle geceleri ortaya çıkar. Tedavi edilmezse, genellikle ertesi gün tekrarlanır.

İkinci Egzama Türü Kuru Egzama 

Bu tür egzamaya sahip insanlar, nemlendiricilere başka herhangi bir şeyden daha iyi tepki veriyor gibi görünüyor. Ancak bu tip egzama yaşayan kişiler topikal nemlendiriciyle baş edemediği için sıklıkla tekrar ortaya çıkar.

Bu, kuruluğa ve nem tutulmasına daha yatkın görünen egzama türüdür. Çoğu insan için nemlendirici uygulayabilirler, ancak diğerleri için bölgenin havayla kurumasına izin vermeleri gerekir. Bu, yaşadıkları cilt tahrişini azaltmaya yardımcı olur.

Üçüncü Egzama Türü Egzama Dermatiti 

Bu egzama biçimine sahip kişiler ayrıca koruyucu maddelere, parfümlere, parfümlü giysilere ve güzellik ürünlerinde bulunabilecek şeylere tepki verirler. Kuru cilt, kızarıklık ve tahriş nedeniyle nefes almakta çok zorlanırlar.

Bu tip egzamanın duyarlılığından dolayı, bu hastalar genellikle onu tedavi etmek için steroid kullanırlar. Bununla birlikte, steroidlerin aşırı doz veya diğer yan etkilere neden olabileceğinden dikkatli kullanılması gerekir. Hafif egzama vakalarını tedavi etmek için kullanılması gerektiği de söylendi.

Doktorunuzdan tıbbi teşhis alarak hangi egzama türlerine sahip olduğunuzu öğrenebileceksiniz. Özel durumunuzu öğrendikten sonra, onu nasıl tedavi edeceğinizi belirleyebileceksiniz. Topikal kremlerden reçeteli ilaçlara kadar egzamayı tedavi etmenin çeşitli yolları vardır.

Ciltte kızarıklık, şişme, tahriş fark ettiyseniz veya herhangi bir kızarıklık fark ettiyseniz, tedavi için doktorunuza görünmeniz en iyisidir.

0 0
Organik Vitaminlerin Çocuklar Ve Anneler İçin Faydaları

Organik Vitaminlerin Çocuklar Ve Anneler İçin Faydaları

Düzenli olarak vitamin almak çok sayıda sağlık yararı sağlayabilir ve siz ve aileniz için organik vitaminler seçmek, ailenizin vücutlarını ve bağış...

5 Doğal Cilt Bakımı İpuçları

5 Doğal Cilt Bakımı İpuçları

Herkes sivilcesiz kusursuz bir cilt ister. Bazı doğal cilt bakımı ipuçları arıyorsanız, doğru sayfaya geldiniz. Bu makalede ortaya çıkan güzellik s...

Aloe Veranın Sırları

Aloe Veranın Sırları

Humuslu toprakta yetiştiği bilinen aloe veranın mükemmel sır dolu yapısı günden güne dikkat çekiyor. Son 2 yıl içinde oldukça önemli derece de rağb...