07/03/2021 - 23:26

Sosyal Medyada Paylaş

Uluslararası Kadınlar Günü Nedir?

Dünya Kadınlar Günü, dünyanın her yerindeki kadınların başarılarını kutlamak için her yıl 8 Mart'ta düzenlenmektedir. Bu, 1908'de New York'ta kadınların oy kullanma hakkı, daha kısa çalışma saatleri ve daha iyi ücret talep etmek için sokaklara çıktığı bir protestoyla başladı. O zamandan beri pek çok biçim aldı ve bugün pek çok hayır kurumu, hükümet ve akademik kurum tarafından desteklenen küresel bir olaydır. Bazı ülkelerde 8 Mart resmi tatildir, ancak çoğu zaman normal bir iş günüdür.

Neden Uluslararası Kadınlar Gününe İhtiyacımız Var?

Günümüz dünyasında kadınların erkeklerle aynı fırsatlara sahip olduğu görünebilir. Haberleri izlerseniz kadın astronotları, kadın başbakanları ve iş dünyasında kadın liderleri göreceksiniz. Bununla birlikte, istatistiklere bakarsanız, daha gidilecek uzun bir yol olduğunun farkına varırsınız. BBC, birkaç yıl önce Birleşik Krallık'ta kadınların siyaset, iş dünyası ve polislik gibi çeşitli alanlarda en üst düzey pozisyonların yalnızca % 30.9'unu işgal ettiğini gösteren bir rapor yayınladı. Bu nedenle, 1908'den beri ilerleme kaydedilmiş olmasına rağmen, eşit sayıda kadın ve erkeğin üst düzey işlerde eşit ücret almasını görmeden önce daha yapılacak çok şey var.

Küresel Düşünün Ve Yerel Hareket Edin

Dünyanın dört bir yanındaki kadınlara verilen mesaj, "küresel düşünmek ve yerel hareket etmek" dir. Bu, dünyanın her yerinde kadınların karşılaştığı bazı temel sorunları öğrenmek ve ardından bir yerde harekete geçmeye çalışmak anlamına gelir. Harry Potter filmlerinde Hermione'yi canlandıran oyuncu Emma Watson, kadınların küresel olarak karşılaştığı sorunlar hakkında farkındalık yaratmak için bir şeyler yapan birine harika bir örnek. Her seviyeden insanların cinsiyet eşitliği hakkında konuşmasını amaçlayan HeForShe adlı bir kampanya başlattı. Amaç, "cinsiyet eşitliğinde bir dünya" yaratmaktır. HeForShe kampanyası, bunu mümkün kılmak için hem işte hem de ailede hayatlarının her alanında değişiklik yapmanın hem erkeklerin hem de kadınların rolü olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Kadınları destekleyen Birleşmiş Milletler örgütü UN Women'ın desteğiyle Emma’nın kampanyası kesinlikle büyük bir etki yaratacak.

 

0 0
Yaşlandığımı Nasıl Anlarım ?

Yaşlandığımı Nasıl Anlarım ?

Yaşlanmanın alamatlerini sayarken kendimce bir takım ölçülerim var.