16/02/2021 - 21:43

Sosyal Medyada Paylaş

Kedi Vücut Dili Hakkında Bilmeniz Gereken Gerçekler. Sevimli Dostlarınız Size Ne Anlatmak İstiyor?

Kedi Vücut Dili Hakkında Bilmeniz Gereken Gerçekler. Sevimli Dostlarınız Size Ne Anlatmak İstiyor?

Kedi konuşması ve sözlü olmayan mesajlar bazen kafa karıştırıcı olabilir. Kediler yüzyıllardır gizemli, yalnız, öngörülemez yaratıklar olarak görülüyor, belki de insanlar söylediklerini anlamakta güçlük çekiyorlar. İnsanlar iletişim kurmak için öncelikle konuşmaya güvenirken, kediler ağırlıklı olarak sessiz bir dilde iletişim kurarlar. 

Kediler, vücut dili, seslendirme ve koku ipuçlarının karmaşık kombinasyonlarını kullanarak konuşurlar. Kedinizin size ve ailenizdeki diğer evcil hayvanlara ne söylediğini anlamak için kedi dili temellerini nasıl tanıyacağınızı ve en yaygın kombinasyonları nasıl bulacağınızı öğrenin.

Pratik yaparak, kısa sürede kedi dili konusunda uzman olacaksınız, hatta cevap verebileceksiniz!

Miyavlar ve Mırıltılar

Kediler, duyguları ifade etmek için seslendirmeyi kullanır. Kedi repertuarında miyavlama, mırlama, tıslama, hırlama ve daha fazlası yer alır ve bunların her biri bağlamlarına göre özel anlamlara sahiptir. 

Yetişkin kediler normalde birbirlerine miyavlamazken, evcilleştirilmiş kediler insanlara miyavlamayı öğrenmişlerdir. Bazı bilim adamları bunun, kedilerin sahiplerini yavru kedi olarak gördüğünün bir işareti olduğunu düşünüyor çünkü genellikle sadece anne kedileri ve yavruları miyavlama yoluyla iletişim kuruyor.

Kulaklar

Kediler ayrıca duygularını kulaklarıyla niyetlerini ifade ederler. Öne bakan kulaklar ilgi gösterir. Genel olarak konuşursak, bir kedinin kulakları ne kadar fazla yana ve geriye dönerse, kedinin uyarılması veya sıkıntısı o kadar büyük olur. Geriye dönük kulaklar ve tıslama veya kaydırma, kedinizin tehdit altında hissettiğinin veya yaptığınız şeyden hoşlanmadığının kesin bir işaretidir.

Gözler

Kediler ne kadar açık veya kapalı olduklarını ve göz bebeğinin genişlemesi (gözün siyah kısmı) ile iletişim kurarlar. Göz bebeğinin ani genişlemesi (büyümesi) korku, ilgi veya başka herhangi bir güçlü duyguya bağlı olabilecek ani uyarılmadan kaynaklanır. 

Geniş açık gözler güven gösterirken, gözleri daraltmak korku veya saldırganlık sinyali verebilir. Kediniz sarkık, uykulu göz kapakları gösteriyorsa, bu kedinizin rahat ve güvendiğinin bir işaretidir. 

Kuyruk

Kedi kuyruğu ilgi, sevgi, uyarılma ve daha fazlasını gösterir. Kuyruğun yüksekliği kadar hareketin de anlamı vardır. Kediler yaklaşılmak istediklerinde kuyruklarını yukarıda tutarlar; bu, etkileşimin hoş karşılandığının bir işaretidir. Sallanan veya büyük bir kuyruk genellikle mesafenizi korumak için bir sinyaldir. İleri geri hareket eden bir kuyruk, oyunun bir işareti veya kedinin hayal kırıklığına uğradığını gösterebilir. Kuyruktaki kürk kıllanırsa savunmacılık gösterir. Dik ve kıllı tutulduğunda, kedi dövüşmeye hazırdır. 

Kürkler

Sağlıklı, sakin bir kedinin kürkü vücuda sorunsuz bir şekilde yaslanır. Kediler kendi kendilerini tımar eden hayvanlardır, bu da tüylerinin durumunun size hayvanın sağlığı hakkında çok şey söyleyebileceği anlamına gelir. 

Dağlanmamış kürk sağlığın kötü olduğunu gösterebilir ve özellikle uyuşukluk veya kusma gibi diğer semptomlarla birlikte olduğunda göz ardı edilmemelidir. Ancak bir aniden kabaran bir kürk, korku veya saldırganlığı gösterir. Bu tür bir tepki sergileyen bir kediden uzak durmak en iyisidir.

Vücut Dili

Kedinin toplam vücut duruşu, güvenden korkuya veya teslimiyete kadar her şeyi gösterir. Mesajın tamamını anlamak için vücut konuşması gözler, kulaklar, kuyruk, kürk ve seslerin ifade ettiği şeyle bağlantılı olarak okunmalıdır.

Rahat ve mutlu bir kedinin kulakları hafifçe öne doğru bakar, gözleri gevşer ve bıyıkları da ileriye dönüktür. Kedinize ne kadar çok dikkat ederseniz, vücut dilini okumak ve size anlatmaya çalıştıklarını öğrenmek o kadar kolay olacaktır.

Hasta Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bir kedinin vücut dili yalnızca kedinin duygusal olarak nasıl hissettiği hakkında çok şey ortaya çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda hasta olup olmadığını da ortaya çıkarabilir. Kediler, hastalıkları gizlemede son derece iyidir, bu nedenle küçük vücut ipuçları, sorunun ilk belirtileri olabilir.

Kendini hasta hisseden bir kedi başını aşağıda tutabilir ve gözlerini kısabilir veya kapalı tutabilir. Kulakları aşağıda oturabilir veya dışa doğru dönebilir ve bıyıkları aşağı doğru işaret ediyor olabilir. 

Başını, ayaklarını ve kuyruğunu vücuduna çok yakın tutabilir. Gözlerinin iç köşelerinde bulunan üçüncü göz kapakları, tam olarak geri çekilmedikleri için görülebilir. 

Kedi kendini destekleyemeyecek kadar zayıf hissederse yana dönebilir. Göz veya burun akıntısı veya salya akıntısı fark edebilirsiniz. Kedinizin hasta olduğunu veya acı çektiğini düşünüyorsanız, veterinerinizle konuşun.

Bilmeniz gereken önemli gerçekleri sizler için anlattık. Küçük sevimli dostlarınızla artık daha kolay iletişim kuracaksınız.

0 0
Evcil Hayvan Bakım İpuçları

Evcil Hayvan Bakım İpuçları

Bir evcil hayvan ebeveyn olarak, evcil hayvanınıza bakmak için elinizden gelen her şeyi yapmak istersiniz; bu onların mutlu ve sağlıklı kalmalarını...

Patili Dostlarımız Bizleri Anlayabiliyor Mu?

Patili Dostlarımız Bizleri Anlayabiliyor Mu?

Belki birbirimizle aynı dili konuşamıyoruz ama onlarla bir şekilde iletişim