15/01/2021 - 07:45

Sosyal Medyada Paylaş

Patili Dostlarımız Bizleri Anlayabiliyor Mu?

Patili Dostlarımız Bizleri Anlayabiliyor Mu?

Belki birbirimizle aynı dili konuşamıyoruz ama onlarla bir şekilde iletişim kurabildiğimiz açıkça ortada değil mi? Köpekler ve insanların arasında ise kuvvetli bir bağ olduğu belli.  Köpekler, binlerce yıldır insanoğlunun en yakın dostundan biri. Bizimle yaşıyor, bizimle çalışıyorlar ve hatta ailemizin bir üyesi oluyorlar, peki bu yine de köpeklerin sözlerimizi ve duygularımızı anlayabilmesini sağlıyor mu?

Bilim insanları ve diğer uzmanlar: uzun süredir bir köpeğin sahibinin sözünü anlamış göründüğünde, bunun yalnızca öğrenilmiş davranışla mümkün olabildiğini söylüyorlar. Ancak son zamanlarda yapılan çok sayıda araştırma ‘’köpekler insanları anlayabiliyor mu?’’ sorusunu gündeme getirdi.

Peki Bu Durum Siz ve Dostunuz İçin Ne İfade Ediyor?

Artık köpeğinizin sadece sözlü ifadelerinizi değil, aynı zamanda duygusal ifadelerinizi de anlama kabiliyeti olduğunu gördüğünüze göre, bu siz ve dostunuz için ne anlama gelir?  Öncelikle, köpeğinizin sadece "otur", "kalk" ve "sallan" emirlerinden çok daha fazlasını öğrenebileceğini bilmelisiniz. Köpeklerin bilişsel yeteneklerinin anlaşılmasını sağlayan bir diğer araştırma ise sosyal sıralama yapabilme yetenekleridir. Güç bir gün geçirdiğinizde köpeğinizin size daha yakın durduğunu ve daha fazla sevgi göstermeye çalıştığını hiç fark ettin mi? Bu "zor bir gün geçirdiğinin farkındayım ve ihtiyacın olursa, senin için buradayım" demenin farklı bir yoludur.

Köpekler bizi anlayabilir mi? Birçok anlamda bunu yapabilme yetenekleri var. Köpeğiniz her söylediğinizi veya bunların arkasındaki tam anlamın tamamını anlamamış olsalar bile, köpeğiniz yine de sizi sandığınızdan daha iyi anlayabilir. Daha da önemlisi, köpeğiniz onu sevdiğinizi anlayabilir, bu yüzden ona bunu söylerken de, gösterirken de onların da bunun farkında olduğunu bilin.

Bazı yaygın köpek davranışlarına bakarsak eğer;

Köpeğiniz başka köpeklerle ilgilendiğinde sizi kıskanabilir. Bilim adamları yapılan bir araştırmada; iki köpeğe aynı anda komut verip birini ödüllendirip diğerini ödüllendirmemişler. Ödül almayan köpek ise bir süre sonra komutları yapmayı bırakmış. Bu bir kıskançlık ve eşitsizliğe duyulan rahatsızlık ifadesi olarak algılanır.

Evcil hayvanınız istemediğiniz bir davranış yaptığında onu cezalandırmak ona sadece sizin acımasız birisi olduğunuz mesajını verebilir. Hayvanlar çoğu zaman onlara verdiğiniz ceza ile kötü davranışları arasındaki bağlantıyı kuramaz, algılayamazlar. Bu sebeple onlara ceza vermek yanlış,  iyi davranışlarını ödüllendirmek ve doğru yönlendirmek her zaman siz, daha iyi anlamasını sağlayacaktır.

2 0
Kedi Vücut Dili Hakkında Bilmeniz Gereken Gerçekler. Sevimli Dostlarınız Size Ne Anlatmak İstiyor?

Kedi Vücut Dili Hakkında Bilmeniz Gereken Gerçekler. Sevimli Dostlarınız Size Ne Anlatmak İstiyor?

Kedi konuşması ve sözlü olmayan mesajlar bazen kafa karıştırıcı olabilir. Kediler yüzyıllardır gizemli, yalnız, öngörülemez yaratıklar olarak görül...

Evcil Hayvan Bakım İpuçları

Evcil Hayvan Bakım İpuçları

Bir evcil hayvan ebeveyn olarak, evcil hayvanınıza bakmak için elinizden gelen her şeyi yapmak istersiniz; bu onların mutlu ve sağlıklı kalmalarını...