24/01/2021 - 22:52

Sosyal Medyada Paylaş

Denizlispor

Denizlispor

Denizlispor

Denizlispor, ya da şuanki sponsorluk anlaşması neticesinde Yukatel Denizlispor, 1966 yılının Mayıs ayında Denizli ilinde kurulmuştur. Denizlispor, daha çok Profesyonel Futbol Takımı ile öne çıkan spor kulübüdür. Yeşil ve siyah renklerine sahip olan Denizlispor, futbol müsabakalarını 18.745 kapasiteli Denizli Atatürk Stadyumu'nda oynamaktadır. Kulübün Futbol haricinde Voleybol, Basketbol, Masa tenisi, Yüzme, Satranç, Buz Pateni ve Jimnastik gibi branşlarda da  faaliyetleri bulunmaktadır. Kulübün Profesyonel Futbol Takımı, Türkiye’de en fazla puan toplayan kulüpler arasında 18.Sırada bulunuyor. Avrupa kupalarında kazandığı en büyük başarı ise 2002 – 2003 sezonu içerisinde UEFA Kupası'nda 4. tura kalması olmuştur.

Denizlispor’un Tarihçesi

Denizli'nin Cumhuriyet dönemine kadar geleneksel güreş dışında sporu yoktu. Bugünkü anlamıyla spor hareketi ve kulüplerin oluşumu 1922 yılında başlamıştır ve Denizli'nin merkezinde yer almaktadır. Bu şekilde işlenen spor faaliyetleri 1922 yılında Denizli İdman Yurdu adını taşıyan ilk resmi spor örgütü olan Denizli Merkez'de kurulmuştur. İdman Yurdu ve yönetim kurulunun ilk kurucuları arasında veteriner hekim Kenan Bey, eczacı Kadri Özbaş, öğretmen Şemsi Bey, idare memuru Mustafa Naili Bey ve öğretmen Hamdi Bey yer alıyor.

İdman Yurdu, 17 Eylül 1922 tarihinde yukarıda bahsedilenler tarafından Çaybaşı Türkocağı eski binasında kurulmuş ve böylece Denizlispor tarihinin ilk temeli olmuştur.

Kulüp, kurulmasının bir hafta sonrasında ilk futbol müsabakasına çıkmıştır. Futbol topunun şehre girmesi de ilk olarak bu tarihte meydana gelmiştir. Kulüpte ilk defa futbol oynayan isimler şunlardır: Kadir Abanoğlu, Kadri Özbaş, Acemoğlu Rıza Bey, Fehmi Bey, Vasfi Bozkaya, Nevzat Bey oyuncularıdır. Futbol sahası bulunmadığı için 1 Ekim 1922'de rastgele bir futbol sahası seçilerek çalışmalar burada başlatılmıştır. Takımın saha kaptanlığını da Enver Bey üstlenmiştir. Kale direği yerine de ceketler direk niyetine yerleştirilmiştir. 1930'da İdman Yurdu geliştirildi. Aynı yıl içerisinde Menderes Gençlik Kulübü (Menderes Genç) ikinci kulüp olarak kuruldu. İki kulüp birbirleriyle ortak çalışmalarını sürdürdü. Daha sonra 1936'da iki kulüp birleşerek Denizlispor adıyla faaliyetlerine başladı.

Denizlispor’un Profesyonel Takımının Kurulma Süreci

1966 yılında profesyonel futbol kulüplerinin sayısı oldukça fazla hale gelmişti. Denizli şehrinde ise henüz bir profesyonel takım bulunmuyordu. Şehirde böyle bir ihtiyaç olduğu fark edildi. 26 Mayıs 1966 tarihinde bir genel kurul toplantısı düzenlenmiştir. Birkaç kulübün daha Denizlispor bünyesine katılmasıyla, Denizlispor’un profesyonel takımının teşkili ön görülmüştür. Genel kurul, aldığı bu kararı TFF’ye bildirmiştir. Türkiye Futbol Federasyonu(TFF) ise, toplanan bu kulübü onaylamıştır. 14 Temmuz 1966 tarihinde bu kulüp Türkiye 2. Ligine katılarak profesyonelliğe adımını atmıştır.

Denizlispor Renkleri ve Arması

Denizlispor’un armasında, kentin simgesi olan horoz resmi bulunuyor. Kulübün kurucularından Yakup Ünel’in isteği ile renkleri de yeşil ve siyahtan meydana getirilmiştir.

Denizlispor Stadyumu

Denizli Atatürk Stadyumu, 18.745 kişilik bir stadyumdur. Denizlispor, kendi evindeki müsabakalarını bu stadyumda oynamaktadır. Bu stat 1950 yılında faaliyetlere sunulmuştur. 1984 yılında, yani Denizlispor’un Süper Lig’deki ikinci sezonunda çim saha olarak devam etmiştir. Çimler 1984 yılında yenilendikten sonra ilk maç Denizlispor – Eskişehirspor maçıdır. Fakat sahada yanlış kullanımdan dolayı aynı yıl içerisinde tekrardan toprak sahaya dönülmüştür. 1996 yılında 10 yıl süren inşaatın ardından kapalı tribün yeniden kullanılmaya başlanmıştır. Bunun sonrasında Denizli Şehir Stadyumu olan stadın ismi, Denizli Atatürk Stadyumu olarak değiştirilmiştir. 

Denizlispor 2020-2021 Sezonu Kadrosu

Kaleci

1 Hüseyin Altıntaş
19 Cenk Gönen
29 Costel Fane Pantilimon
99 Abdülkadir Sünger

Defans

21 Zakarya Bergdich
23 Sakıb Aytaç
91 Fabiano Leismann
2 Tiago Lopes
77 Emirhan Kaşcıoğlu
22 Mustafa Yumlu
60 Özgür Çek
76 Özer Özdemir
55 Burak Gümüştaş
3 Muhammet Özkal
65 Mert Sarıkuş

Orta Saha

- Mikkel Diskerud
14 Mathieu Cangni Dossevi
- Kubilay Aktaş
24 Federico Nicolás Varela
6 Marvin Bakalorz
20 Recep Niyaz
8 Radosław Murawski
94 Muhammed Eren Kiryolcu 
17 Ahmed Yasin

Forvet

28 Ángelo Nicolás Sagal Tapia
25 Veton Tusha 
88 Alihan Kalkan
7 Hugo Rodallega
9 Hadi Sacko
11 Muris Mešanović

0 0
Pilates İle Yoga Arasındaki Fark Nedir?

Pilates İle Yoga Arasındaki Fark Nedir?

Başlangıç ​​olarak, her iki egzersiz türü de zihin için çok doğal bir egzersiz şeklidir ve özellikle son zamanlarda pek çok kişinin bir Pilates egz...

Güreş Nedir?

Güreş Nedir?

3 ana güreş tarzı vardır: halk tarzı, serbest stil ve Greko Romen. Küçük farklılıklar içeren birçok benzer özelliğe sahiptirler. Burada öncelikle l...

Evde Egzersiz Yapabileceğiniz En İyi Uygulamalar

Evde Egzersiz Yapabileceğiniz En İyi Uygulamalar

Evden çalışanların arttığı bu dönemde çoğumuz hareketsiz bir yaşama alıştı bile. Tüm mekanların kapalı olduğu bu dönemde ise spora gitmek alınan ki...