06/03/2021 - 20:09

Sosyal Medyada Paylaş

Danışanlar Ve Terapistler Arkadaş Olabilir Mi?

Danışanlar  Ve Terapistler Arkadaş Olabilir mi?

Danışanlar genellikle terapistlerle yakın bir ilişki geliştirirler. Sonuçta, terapi seansları sırasında çok kişisel konuları tartışılıyor, ancak bu hastaları ve terapistleri arkadaş mı yapıyor? Bazı insanlar kesinlikle öyle olduğunu düşünür, ancak terapistler danışanlarıyla ilişkilerini bu şekilde görmemeleri için eğitilir.

Terapist Müşteri İlişkisi Gerçekleri

Psikoterapi zorunlu olarak dengesiz bir ilişkidir. Müşteri olarak siz açılırsınız ve bu, yalnızca sorunlarınıza odaklanmak için gereklidir. 

Terapist o kadar fazla açıklama yapmadığından, terapisti kendi problemlerini çözmenize yardım etmeye kendini adamış güvenli, şefkatli bir dinleyici olarak görürsünüz.

Terapi, ilgili kişiliğe ve terapistin teorik yönelimine bağlı olarak kesinlikle dostane bir ilişki olabilir.

Tarihsel olarak, bazı psikanalitik yönelimli terapistler hastalarına kendilerinin herhangi bir yönünü göstermemek için çaba sarf ettiler. Bunun hastanın tepkilerini aktarım olarak bilinen yararsız bir şekilde etkileyeceğine inanıyorlardı.

Bununla birlikte, çoğu çağdaş psikanalist ve terapist, her zaman kendilerinin yönlerini açığa çıkardıklarının farkındadır. Terapistin amacı, kişiliğini gizlemek değil, terapist ile hasta arasında meydana gelen tüm reaksiyonların en kapsamlı şekilde tartışılmasına ve araştırılmasına olanak tanıyan türde bir ilişki geliştirmektir.

Terapistin Arkadaşın Olamaz

Terapistiniz yakın bir arkadaş olmamalıdır çünkü bu ikili ilişki denen şeyi, terapide etik olmayan bir şeyi yaratır.

İkili ilişkiler, insanlar aynı anda iki farklı türde ilişki içindeyken ortaya çıkar. Örneğin, bir terapistin yakın bir arkadaşını veya akrabasını tedavi etmesi etik değildir. Bir terapistin danışanla cinsel ilişkiye girmesi de etik değildir.

İkili ilişkilerle ilgili zorluklardan biri, arkadaşlık veya cinsel ilişki gibi bir ilişkideki sorunun terapi ilişkisinde sorunlara neden olabilmesidir.

İkili bir ilişki olmanın yanı sıra, danışanlarla cinsel ilişkiler, terapi ilişkisinin tek taraflı doğasında bulunan gücü istismar eder. Bu tür ilişkiler birçok açıdan etik değildir.

Terapiyi Bitirdiğinizde

Yaygın olmasa da, terapiyi bitirdiğinizde bir arkadaşlık gelişebilir. Bununla birlikte, etik kılavuzlar, ilişkinin aktarım yönlerinin ve terapide oluşan güç dengesizliğinin hiçbir zaman tamamen ortadan kalkmadığı fikri de dahil olur.

Arkadaş canlısı ise, bu ek bir bonus olabilir. Ancak terapinin arkadaşlıkla aynı şey olmadığını unutmayın. Terapide gelişen kişisel ve profesyonel ilişkiden yararlanarak, hayatınızda uğruna çabaladığınız değişiklikleri daha iyi yapabileceksiniz.

0 0
Yaşlandığımı Nasıl Anlarım ?

Yaşlandığımı Nasıl Anlarım ?

Yaşlanmanın alamatlerini sayarken kendimce bir takım ölçülerim var.