05/03/2021 - 16:55

Sosyal Medyada Paylaş

Ikea

Ikea, uygun fiyatlı modern mobilyaları ile tanınan bir İsveç şirketidir. Şirket, genellikle alıcı tarafından evde monte edilen kompakt modellerde uzmanlaşmıştır. Dünya çapında yaklaşık 300 mağazasıyla mağaza, bütçe arayan müşterileri sadık bir şekilde takip etti ve hatta popüler kültüre girdi.

1940'larda şirket, İsveç'in her yerine küçük ev aksesuarları ve ıvır zıvırlar sattı. Sonunda, iş başlangıçta posta siparişi ile satılan mobilya yapımına doğru genişledi. 1963 yılında ilk mağaza İsveç dışında açıldı. Marka, Danimarka ve Norveç'teki mağazalarıyla İskandinavya'ya hızla yayıldı. Sonraki birkaç on yıl içinde, mağaza Avrupa'da popüler oldu ve 1985'te Amerika'da lokasyonlar açtı.

2008 yılı itibariyle şirketin 36 ülkede mağazası bulunuyordu. Almanya, 43 mağaza ile ülke genelinde en çok lokasyona sahipken, Amerika Birleşik Devletleri 34 ile hemen arkasında. Cesur, mavi ve sarı mega mağazalarıyla Ikea, fiyat, stil ve saflık gibi çeşitli nedenlerle gelişti.

Bir Ikea mağazasının tipik düzeni, büyük mobilya parçaları ve çeşitli oda takımları için bir veya daha fazla showroom zemini içerir. Aydınlatma ve tekstil gibi küçük departmanlar, departmanlara dağılmış durumda. Çoğu mağazanın alt katında, sergilenen mobilyaların kutularının müşteri seçimi için mevcut olduğu büyük bir depo bölümü bulunur. Alt katta ayrıca check-out hatları ve satın alınabilecek İsveç ithal yiyeceklerinden bir bölüm bulunuyor.

Ikea'nın benzersiz özelliklerinden biri de restoranları. Şirket, zincir restoran satış noktaları sağlamak yerine, kendi yiyeceklerini yemek alanlarında pazarlıyor. Pek çok mağaza konumu, eksiksiz kahvaltılardan dondurulmuş ikramlara ve gurme keklere kadar çeşitli yiyecek seçenekleri sunar. Genellikle yiyecek seçenekleri arasında İsveç köftesi gibi İsveç lezzetleri bulunur. Şirket protokolünün ardından, satılık yiyecekler genellikle son derece uygun fiyatlıdır.

Mağaza markalı ürünlerin isimlendirilmesi, müşteriyi memnun edebilecek veya şaşırtabilecek karmaşık bir sistemdir. Pek çok ürün özel kategorilere ayrılmış ve buna göre isimlendirilmiştir. Örneğin, tüm halılara Danimarka lokasyonlarının adı verilirken, sandalyelere ve masalara erkek isimleri verilmiştir. İskandinav adlandırma yapısı, kelimelerin farklı anlamlara sahip olabileceği diğer ülkelerde bazı ilginç pazarlama sorunlarına yol açmıştır. Böyle bir tutarsızlık tespit edildiğinde, şirket genellikle ürünü yeniden adlandırır.

Ikea lokasyonlarının çoğu, Hollandalı bir hayır kurumu olan INGKA vakfının piyasa kontrolü altındadır. Şirket, tahmini net değeri 36 milyar ABD Doları (USD) ile dünyanın en büyük vakfının bir parçasıdır. Şirket ayrıca topluluk projelerinde UNICEF ve American Forests ile ortaktır.

Amerika'da mağaza, yaygın bir popüler kültür referansı haline geldi. Şirketin mobilyalarının satın alınabilirliği ve üniversite öğrencilerinin görece yoksulluğu nedeniyle, yatakhane

odalarının genellikle "Ikea tarafından dekore edildiği" söylenir. 21. yüzyıldan itibaren Ikea, dünya ekonomisinde ve toplumunda yıllarca sağlam kalacak gibi görünen bir yer açtı.

 

0 0
Yaşlandığımı Nasıl Anlarım ?

Yaşlandığımı Nasıl Anlarım ?

Yaşlanmanın alamatlerini sayarken kendimce bir takım ölçülerim var.