08/03/2021 - 21:57

Sosyal Medyada Paylaş

Kış Mevsimi İle İlgili Fobiler

Kış Mevsimi ile İlgili Fobiler

Kış, farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder. Birçoğu soğuk hava, kış sporları ve tatil mevsiminde eğlenir. Bazıları uzun, karanlık gecelerde içeride toplanırken bir yenilenme duygusu hisseder. Bununla birlikte, kışla ilgili fobiler, kar korkusundan kapana kısılma korkusuna kadar her şeyi yönetir.

Soğuk Korkusu

Soğuk korkusu veya kriyofobi, genellikle kış aylarında en kötüsüdür. Bazı insanlar soğuk hava sıcaklığından korkarken, diğerleri soğuk nesnelere dokunmaktan korkar. Kriyofobi, birçok farklı temel nedenden kaynaklanabilir, ancak çoğunlukla öznel bir "soğuk" algısı ve soğuk duygusuyla olumsuz ilişkilerle bağlantılıdır. Bununla birlikte, her insan sıcaklıkları farklı şekilde yaşar, bu nedenle "soğuk" eşiği herkes için farklıdır.

Kar Korkusu

Kar korkusu genellikle diğer fobilerle bağlantılıdır. Soğuktan, şiddetli hava koşullarından veya sudan korkanlar, evdeyken bile kar fırtınasından korkabilirler. Araba kullanmaktan, kapana kısılmaktan veya kontamine olmaktan korkan insanlar genellikle sadece karda dışarı çıkmaları gerektiğinde korkarlar. Bu korku, hafif ila şiddetli arasında değişir ve daha soğuk iklimlerde yaşayanlar için hayatı son derece sınırlandırabilir.

Hava Korkusu

Nispeten karmaşık anemofobi veya hava korkusu her mevsim ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, birçok insan, esen rüzgarın soğuk ve sefil olduğu kış aylarında bunun en kötü olduğunu fark eder. Bazı insanlar şiddetli rüzgarlardan, bazıları da cereyanlı odalardan korkar.

Kış Sürüşü Korkusu

Kış sürüşü birçok insanda gerginliğe ve endişeye neden olur, ancak bazıları için ihtiyatlı tedbirler tam anlamıyla dehşete dönüşür. Bu korku, daha genel bir sürüş fobisi veya kışla ilgili başka bir korkusu olan kişilerde genellikle en kötüsüdür, ancak kendi başına da ortaya çıkabilir. Sıcak bir iklimden aniden soğuk bir iklime geçen insanlar gibi kışın sürüş koşullarına aşina olmayanlar, bu fobiyi geliştirmek için özellikle risk altında olabilir.

Kapana Kısılma Korkusu

Sıklıkla klostrofobi ile karıştırılsa da, kapana kısılma korkusu tam anlamıyla kleitrofobi olarak bilinir. Klostrofobili insanlar küçük alanlardan korkarken, klostrofobisi olanlar özellikle küçük bir alana kilitlenmekten veya sıkışıp kalmaktan korkarlar. Fobi yıl boyunca tetiklenebilir.

Aurorafobi

Kuzey Işıkları korkusu veya aurorafobi, alışılmadık ama çok gerçek bir fobidir. Korku genellikle daha büyük bir astronomik fenomen fobisine dayanır. Astronomi ve astroloji tarih boyunca yoğun bir şekilde bağlantılı olmuştur ve bazı astronomik korkular dini veya kıyamet günü fobilerine dayanmaktadır. Diğer durumlarda, bu korkular, bilinmeyene karşı genel bir korkuya dayanır.

Kış Fobilerini Yönetmek

Tüm fobiler gibi, kış fobileri de ciddiyetleri ve hastaların bireysel yaşamları üzerindeki etkisi açısından dramatik bir şekilde değişir. Bazı insanlar için eğitim ve korku nesnesine maruz kalma endişelerini yatıştırmak için yeterlidir. Ancak daha şiddetli fobiler genellikle profesyonel rehberlik gerektirir. Kış, hayatın bir gerçeğidir, ancak sıkı çalışma ve yardımla, korkulacak bir mevsim olması değildir.

0 0
Yaşlandığımı Nasıl Anlarım ?

Yaşlandığımı Nasıl Anlarım ?

Yaşlanmanın alamatlerini sayarken kendimce bir takım ölçülerim var.