07/03/2021 - 17:44

Sosyal Medyada Paylaş

Baş Ağrısı

Hayatın belli dönemlerinde veya sıkça yaşanmakta olan baş ağrısı rahatsızlığı, bazı çeşitleri sayesinde neye yönelik rahatsızlık yaşadığınızı da belirler. Mevcut bir hastalığa bağlı olarak gelişebilen veya uykusuzluk, soğuk algınlığı, aşırı derece çalışma sonrası gözlenebilecek durumlardan biri olarak ortaya çıkar. Bunun dışında sıkça yaşanan baş ağrılarının bazı hastalıkların habercisi olduğu da bilinmektedir. Örneğin; gelişmekte olan teknolojik çağın hastalıklarından biri olarak gündemden hiç düşmeyen korona virüs rahatsızlığında çok önemli bir belirti olarak bilinmektedir. Baş ağrısı ile birlikte yoğunluk gösteren bir durum yaşadığınız an mutlaka doktora gitmeniz gerektiği de önemlidir. Ağrı kesicilerle geçiştirdiğiniz baş ağrıları farklı bir durumunda bastırılması anlamını taşır. Bu nedenle baş ağrısı çeşitleri iyi bilinmelidir. Eğer geçmiyor halde ve ağrının eşiği azalmasının aksine yükseliyorsa; beraberinde dikkat etmeniz gereken şeyler şu şekildedir. Ağrıyla birlikte göz bozukluğu yaşanıyorsa veya mide bulantısı ve kusma şeklinde belirtiler varsa; hastalık habercisi olarak ifade edilir. Ayrıca yüksek ateş, baygınlık geçirme, bölgesel uyuşma veya karıncalanma, dengesiz bir ürüme şekli yaşıyorsanız; acilen hastaneye gitmek zorunda olduğunuzu bilmelisiniz.

Baş Ağrısı Çeşitleri

Belli bir fonksiyona bağlı baş ağrısı çeşidinin altında genellikle hastalık yoktur. Sadece yoğun çalışma sonrasında veya belli bir yorgunluğun beraberinde oluşan bir rahatsızlık türüdür. Bu yüzden yaşadığınız baş ağrısı çeşidiyle ilgili doğru bilince varmanız gerekir. İkinci olarak sıkça yani düzenli şekilde oluşan baş ağrısı türüdür. Bu türdeki baş ağrıları belli bir hastalığa bağlı olarak gelişmektedir. Kulak enfeksiyonları, migren ve sinüzit türü rahatsızlıklar, diş enfeksiyonları gibi durumlarla öne çıkabilmektedir. Beraberinde gribal hastalıklar, glukom, iyi veya kötü huylu tümörlerin bulunması da baş ağrısını tetiklemektedir. Ayrıca beyin damarında bozukluk oluşması ve hipertansiyon rahatsızlık türü de baş ağrısına sebebiyet olmaktadır.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Gerilim tipi baş ağrısının genel tabiri; zonklama, sıkışıklık hissi, etkili ve hızlı başlaması şeklinde görülür. Nedeni tam olarak bilinmeyen bu tarz baş ağrısı çeken kişiler, genel anlamda çok şiddetli ağrı çektiğini belirtmektedir. Fakat nasıl oluşabileceği hakkında örneklerle anlatılabilir. Yaz günlerinde güneşin altında uzun süre kalmak veya kış günü soğukta çalışmak veya beklemek gibi örneklerle anlatılabilir. Sebepsiz yere başlayan bu ağrı tipi geçici olup, ortalama yarım saat civarında sürdüğü bilinir.

Migren Tipi Baş Ağrısı

Haftanın günlerini baz alarak yorumlanan bu rahatsızlık bir hafta içinde hiç oluşmayabilir. Aynı şekilde tam tersine yoğun bir şekilde uzun süreli olarak haftanın 3-4 gününe yayılarak ta yaşanabilir. Yüz kısmında bölgesel olarak veya yüzün komple kısmını kapsayarak ta yaşanabilen migren tipi baş ağrısı, uzun süreli ve şiddetli olarak yaşanır. Ağrıyla birlikte bulantı ve kusma şeklinde rahatsızlıklar da gözlemlenebilir. Etkin tedavi için hastaneye gidilmesi yararlı olur.

Küme Tipi Baş Ağrısı

Mevsim döngülerinde gerçekleştiği ve uzun günler sürdüğü bilinen küme tipi baş ağrısı, sürekli oluşabilen bir rahatsızlık olarak bilinir. Tek taraflı yaşanmakta olan bu ağrıların göz yaşartması şeklinde bir yan etkisi varsa; hastaneye gidilmesi gerekir.

Nevraljik Tipi Baş Ağrısı

Dönemsel olarak veya farklı etkilerle oluşabilen ağrı türüdür. Aşırı kafein tüketimi, soğuk yerde bulunmak veya aşırı sıcakta kalmanın ardından görülen bir baş ağrısı çeşididir. Beyin damarındaki sinir uçlarında aşırı hassasiyet oluşması nedeniyle oluştuğu bilinir. Bu nedenle yaşam şeklinizde bir düzenleme yapmanız gereken baş ağrısıdır. Ayrıca sese duyarlılığın artması veya yüksek sesle bir şey dinlenmesi sonucunda da oluştuğu bilinmektedir.

1 0
Organik Vitaminlerin Çocuklar Ve Anneler İçin Faydaları

Organik Vitaminlerin Çocuklar Ve Anneler İçin Faydaları

Düzenli olarak vitamin almak çok sayıda sağlık yararı sağlayabilir ve siz ve aileniz için organik vitaminler seçmek, ailenizin vücutlarını ve bağış...

5 Doğal Cilt Bakımı İpuçları

5 Doğal Cilt Bakımı İpuçları

Herkes sivilcesiz kusursuz bir cilt ister. Bazı doğal cilt bakımı ipuçları arıyorsanız, doğru sayfaya geldiniz. Bu makalede ortaya çıkan güzellik s...

Aloe Veranın Sırları

Aloe Veranın Sırları

Humuslu toprakta yetiştiği bilinen aloe veranın mükemmel sır dolu yapısı günden güne dikkat çekiyor. Son 2 yıl içinde oldukça önemli derece de rağb...