09/03/2021 - 14:19

Sosyal Medyada Paylaş

Maske Kullanmanın Zararı Ve Yararı

Dünyanın boğuştuğu konular arasında yer alan korona virüs hastalığı doğrultusunda milyonlara ulaşan ölüm sayısı beraberinde birçok yeni kuralları da hayatımıza sokmuş oldu. Özellikle ilk sırada yer alan maske kullanımı bunların başında geliyor. Peki ya maskenin yararı var mı ya da zararı nedir şeklindeki sorulara yanıt arayan insanlar için en gerçekçi cevaplara yer vereceğiz. Üst solunum yollarından bulaşma riski bir hayli yüksek olan korona virüsten korunma yolları arasında maske yer alıyor. Maske kullanımı bazı durumlarda 2 veya 3 maske olarak ta belirtiliyor. Bu nedenle maske kullanımına özen gösterilmesi gerekiyor. Tabii hangi durumlarda kullanılması gerektiği de önemli bir soru olarak karşımıza çıkıyor.

Kalabalık Alanlarda Maske Kullanımı

Günlük rutin iş hayatında dezenfektanlar ile birlikte kullanılması gereken maske kullanımına özen gösterilmesi şarttır. Fakat kapalı ortamlarda bu hayli zor oluyor. Çünkü oksijen almayı zorlaştıran durum beraberinde hastalığa da davetiye çıkarabiliyor. Özellikle aynı maskenin defalarca kullanımı durumu daha da zor hale getirebiliyor. Bu nedenle tek kalınan çalışma ortamlarında bir nebze maske kullanımı kısıtlanabilir. Lakin birden fazla çalışanın olduğu işletmelerde yasağı gözetmeksizin bir insanlık kuralı olarak görülmesi gerekiyor. Bu nedenle maske kullanımına dikkat edilmesi gerekiyor.

Oksijeni Kısıtlayan Maske Kullanımı

Spor aktiviteleri ve yürüyüş esnasında maske kullanımı çoğu zaman oksijeni engelliyor. Bu nedenle nefes almak zorlaşıyor. Bu bakımdan insanlar tek başına spor aktiviteleri yaparken maske kullanmak istemiyor. Aslına bakarsanız, bununla ilgili haklılık payları da oldukça yüksektir. Çünkü insanların geneline bu soruyu yönelttiğiniz vakit nefes almakta zorlandığını belirtiyor. Bununla birlikte maskeyi kullanmak istemiyor.

Sigara İçeni Daha Çok Seven Korona Virüs

Maske, dezenfektan ve kolonya türlerinin kullanımına özen gösteren toplulukların dikkat etmediği durumların başında sigara kullanımı geliyor. Bildiğiniz üzere akciğeri kömür gibi yapan ve solunum sıkıntısı başlatan sigara kullanımı beraberinde bulaşıcı hastalıklara karşı vücudu dirençsiz bırakıyor. Bu nedenle sigara kullanımı bırakamayan kişilerin, özellikle bu dönem zarfında daha az kullanması şart gözüküyor. Korona virüse yenik düşmemek veya hayattan bağınızı koparmamak için bu duruma dikkat etmek gerekiyor. Çünkü kötü alışkanlık olarak görülen madde bağımlılıkları vücudun tüm organlarını da bozuyor. Bu yüzden sigara ve alkol tüketimi azaltmanın önemli katkıları olduğu biliniyor. İlk başlarda bu durum biraz can sıkıcı olsa da ilerleyen süreçte vücut alışmaya başlıyor. Sigarayı bırakanların en belirgin sözü ise; kilo almaya başladım cümlesi oluyor. Bu geçici bir durum olmakla birlikte sağlığınızı da kurtarmış olduğunuzu düşünerek davranmanız gerekiyor. Bu nedenle maske kullanımı zararlı değil, alışkanlıklarınızın zararlı olduğu ortaya çıkmış oluyor.

Bulaşma Riskini Azaltan Maske

Maskeyle ilgili akıllara gelen ilk soru şu oluyor. Yıllardır birçok konuda kullanılan maske türleri arasında neden ölümcül bir hastalık olarak görünen korona virüs maskesi çok incedir? Tarım ilaçlama gibi maske çeşitlerine dikkatli baktığınız zaman günlük kullandığımız maskenin yetersiz olduğunu anlayabiliyoruz. Fakat bu durum sağlık örgütlerinin de belirlediği kurallar çerçevesine ait bir konu olmasından ötürü her insan bu konuda önemli bir söz belirtemiyor. Fakat gerçek şu ki bu kadar zararlı bir hastalıktan korunmak için maske yeterli mi sorusuna cevap olarak hayır diyebilmek mümkün oluyor. Maske kullanımının yanı sıra dikkat edilmesi gereken en önemli şey bağışıklığın güçlenmesidir. Ayrıca günlük temizliğinize dikkat etmeniz şarttır. Ancak hepsi birleşince korona virüse karşı bulaşma riski azalmaktadır. Onun haricinde ben maske kullanıyorum bir şey olmaz diye düşünmeyin. Aksine bu şekil düşündüğünüz zaman durum daha tehlikeli olmaya başlıyor.

 

0 0
Organik Vitaminlerin Çocuklar Ve Anneler İçin Faydaları

Organik Vitaminlerin Çocuklar Ve Anneler İçin Faydaları

Düzenli olarak vitamin almak çok sayıda sağlık yararı sağlayabilir ve siz ve aileniz için organik vitaminler seçmek, ailenizin vücutlarını ve bağış...

5 Doğal Cilt Bakımı İpuçları

5 Doğal Cilt Bakımı İpuçları

Herkes sivilcesiz kusursuz bir cilt ister. Bazı doğal cilt bakımı ipuçları arıyorsanız, doğru sayfaya geldiniz. Bu makalede ortaya çıkan güzellik s...

Aloe Veranın Sırları

Aloe Veranın Sırları

Humuslu toprakta yetiştiği bilinen aloe veranın mükemmel sır dolu yapısı günden güne dikkat çekiyor. Son 2 yıl içinde oldukça önemli derece de rağb...