07/03/2021 - 16:14

Sosyal Medyada Paylaş

Uyum Bozukluğu Nedir?

Uyum Bozukluğu Nedir?

Uyum bozukluğu, yaşam faktörlerine uyum sağlamada zorluk olarak tanımlanır. Yeni bir şehre taşınmak, bir ilişkide değişiklik yapmak veya yeni bir kariyere geçmek, birinin davranış bozuklukları yaşamasına neden olabilecek stres etkenlerinin sadece birkaç örneğidir.

50 yıldan fazla bir süredir klinisyenler, belirli bir stresli durumla veya sıkıntıya neden olan devam eden durumla başa çıkmak için mücadele eden bireyleri tanımlamak için uyum bozukluğu terimini kullanıyorlar.

Uyum bozuklukları, en yaygın teşhis edilen akıl sağlığı sorunlarıdır ve çocuklarda, ergenlerde ve yetişkinlerde teşhis edilebilir. Çoğu çalışma, nüfusun yaklaşık % 1'inin herhangi bir zamanda bir uyum bozukluğuna sahip olabileceğini bildirmektedir.

Uyum Bozukluğu Belirtileri

Klinisyenler tarafından akıl hastalığını teşhis etmek için kullanılan en yeni tanı kılavuzu olan DSM-5'e göre, uyum bozukluğu kriterleri şunları içerir:

Stres etkeni ortaya çıktıktan sonraki üç ay içinde ortaya çıkan tanımlanabilir bir strese yanıt olarak duygusal veya davranışsal belirtilerin gelişimi

Semptomlar ve davranışlar, aşağıdakilerden biri veya her ikisi ile kanıtlandığı üzere klinik olarak önemli olmalıdır.

Depresif ruh hali ile düşük ruh hali, ağlama veya umutsuzluk duyguları baskındır.

Anksiyete ile sinirlilik, endişe, gerginlik veya ayrılık kaygısı baskındır.

Karışık anksiyete ve depresif ruh hali ile depresyon ve anksiyetenin bir kombinasyonu baskındır.

Davranış bozukluğu ile davranış değişiklikleri baskındır.

Karışık duygu ve davranış bozukluğu ile hem duygusal semptomlar hem de davranış bozukluğu baskındır.

Belirsiz uyum bozukluğunun spesifik alt tiplerinden biri olarak sınıflandırılamayan uyumsuz reaksiyonlar için.

İşte bir uyum bozukluğu teşhisinin gerekli olabileceği zamanlara bazı örnekler:

6 yaşındaki bir çocuk yeni bir şehre taşınır ve yeni bir okula başlar. Saldırgan davranışlar sergilemeye başlar, bebek konuşmasını kullanır ve meydan okuyan bir tavır alır.

Ebeveynlerinin boşanmasının ardından 10 yaşındaki bir çocuğun notları düşer.

18 yaşında bir çocuk üniversite yurduna taşınır. Evden uzakta olmaktan endişe duyuyor ve arkadaş edinmekte zorlanıyor.

Bir adam işinden çıkarılır. Birkaç aydır yeni bir iş arama motivasyonundan yoksun ve herhangi bir şeyi yapmakta güçlük çekiyor.

Bir kadının evi çıkan yangında mahvolur. Eşyasını kaybetmekle mücadele ediyor ve yeni durumunda yerinden edilmiş hissediyor. İşinde iyi performans göstermesini zorlaştıran çok fazla üzüntü ve endişe yaşıyor.

Nedenleri

Uyum bozuklukları, çeşitli stresli durumlardan ve deneyimlerden kaynaklanabilir. Uyum bozuklukları, bir iş kurma veya üniversiteye gitme ile ilgili stres gibi devam eden zorluklardan kaynaklanır.

Diğer akıl sağlığı sorunları depresyon ve anksiyete gibi önceden var olan zihinsel sağlık sorunları, sizi bir uyum bozukluğu geliştirme riski daha yüksek hale getirebilir.

Zor yaşam koşulları hayatınızda her gün daha fazla strese sahip olmak, stresli bir değişikliğe daha tahammül etmenizi daha da zorlaştırabilir.

Teşhis

Uyum bozukluklarını teşhis etmek için kullanılan belirli bir test yoktur. Bunun yerine, bir doktor veya akıl sağlığı uzmanı semptomlarınızı değerlendirmek için bir görüşme yapar.

Bir doktor, belirtilerinizin altta yatan bir sağlık sorunundan kaynaklanmadığından emin olmak için rutin testler yapabilir. Bir doktor tıbbi hastalıkları dışladığında, daha ileri değerlendirme için bir akıl sağlığı uzmanına sevk edilebilir.

Bir akıl sağlığı uzmanı, bilgilerin verimli bir şekilde toplanabilmesi için sizden bazı formları veya anketleri doldurmanızı isteyebilir. Belirtileriniz ve karşılaştığınız stresli yaşam deneyimi hakkında da görüşebilirsiniz (uyum bozukluğuna neden olan stresli bir yaşam deneyimini fark etmeyebilirsiniz).

Klinisyen, sağladığınız bilgilere dayanarak bir uyum bozukluğu kriterlerini karşılayıp karşılamadığınızı belirlemek için DSM-5'i kullanacaktır.

Uyum Bozukluğu Tedavisi

Uyum bozukluğu olan birçok insan, tedavinin sıkıntılarını hafifletmeye yardımcı olduğunu ve stresli bir olayı daha üretken ve yararlı bir şekilde atlatmalarına yardımcı olduğunu fark eder. Tedavi genellikle konuşma terapisi, ilaç tedavisi veya ikisinin kombinasyonundan oluşur.

Konuşma Terapisi

Konuşma terapisi tipik olarak bir uyum bozukluğu için tercih edilen tedavi yöntemidir. Kullanılan terapi türü, terapistin uzmanlığına ve bireyin ihtiyaçlarına bağlı olabilir. Genel olarak, konuşma terapisi duygusal destek sağlayabilir, sağlıklı başa çıkma becerilerini belirlemeye yardımcı olabilir, stres yönetimi stratejilerini öğretebilir ve sağlıklı alışkanlıklar edinmenize yardımcı olabilir.

Uyum bozukluğu olan birinin ebeveyni veya partneri iseniz, terapiye de davet edilebilirsiniz. Aile terapisi, uyum bozukluğu yaşayan bir kişiyi desteklemenin en iyi yolunu öğretebilir.

İlaç Tedavisi

İlaç, bir uyum bozukluğuna eşlik eden depresyon veya anksiyeteyi gidermek için kullanılabilir. Antidepresanlar veya anti-anksiyete ilaçları yalnızca kısa bir süre için gerekli olabilir, ancak herhangi bir dozajı ayarlamadan veya herhangi bir ilacı bırakmadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Başa Çıkma

Stresli bir olaydan istediğiniz kadar geri dönmediğinizi fark ederseniz, dayanıklılığınızı artırmak ve daha iyi hissetmenize yardımcı olmak için adımlar atabilirsiniz. Bu stratejiler, yaşadığınız ayarlama sorunlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir:

Boş zaman aktivitelerine katılın. Eğlenceli şeyler yapmak stres seviyenizi azaltabilir. Sağlığınız için iyi olan aktiviteleri belirleyin ve bunları yapmak için zaman planlayın.

İyi bir öz bakım uygulayın. Bol uyuyun, sağlıklı beslenin ve bol miktarda fiziksel aktivite yapın.

Sağlıklı başa çıkma becerilerine dönün. İster müzik dinleyerek stresi gideriyor olun, ister sabah meditasyon yapmaktan keyif alıyor olun, rahatlamanıza, gevşemenize ve ruh halinizi iyileştirmenize yardımcı olacak stratejiler bulun.

Sağlıksız başa çıkma becerilerini ortadan kaldırın. Çok fazla yemek veya alkol almak gibi yarardan çok zarar veren başa çıkma becerilerine yöneliyorsanız, bunu azaltmak için bilinçli bir çaba gösterin. Sağlıksız başa çıkma becerileri, yalnızca uzun vadede yeni sorunlar yaratır.

Sosyal destek isteyin. Size iyi gelen arkadaşlarınız ve ailenizle zaman geçirin. İster size dürüst tavsiyelerde bulunsunlar, ister sadece sizi dinlesinler, endişelerinizi paylaşın, sağlıklı insanlara ulaşın. Bir destek grubuna (çevrimiçi veya yüz yüze) katılmak, boşanma veya sevilen birini kaybetme gibi benzer deneyimler yaşamış insanlardan bir şeyler öğrenmenize yardımcı olabilir.

Problem çözme ile meşgul olun. İster sizi strese sokan bir yığın faturanız, ister yapmak istemediğiniz zor bir telefon görüşmesi olsun, strese neden olan şeylerden kaçınmayın. Sorunlarınızın üstesinden gelin, uzun vadede kendinizi çok daha fazla stresten kurtaracaksınız.

Kendi başınıza daha iyi hissetmek için mücadele ediyorsanız, daha iyi hissetmenize yardımcı olacak stratejiler bulmanızda size yardımcı olabilecek bir akıl sağlığı uzmanına ulaşın.

Çoğu insanın hayatlarının bir noktasında bir uyum bozukluğu yaşama olasılığı yüksektir. Bu bir zayıflık belirtisi değil. Eğer mücadele ediyorsanız, daha iyisini yapmanız gerektiğini düşünerek kendinizi dövmeyin. Bunun yerine, kendinize bakma konusunda proaktif olun ve çabalarınızı desteklemek için profesyonel yardım alın.

0 0
Organik Vitaminlerin Çocuklar Ve Anneler İçin Faydaları

Organik Vitaminlerin Çocuklar Ve Anneler İçin Faydaları

Düzenli olarak vitamin almak çok sayıda sağlık yararı sağlayabilir ve siz ve aileniz için organik vitaminler seçmek, ailenizin vücutlarını ve bağış...

5 Doğal Cilt Bakımı İpuçları

5 Doğal Cilt Bakımı İpuçları

Herkes sivilcesiz kusursuz bir cilt ister. Bazı doğal cilt bakımı ipuçları arıyorsanız, doğru sayfaya geldiniz. Bu makalede ortaya çıkan güzellik s...

Aloe Veranın Sırları

Aloe Veranın Sırları

Humuslu toprakta yetiştiği bilinen aloe veranın mükemmel sır dolu yapısı günden güne dikkat çekiyor. Son 2 yıl içinde oldukça önemli derece de rağb...